Իշխան Սաղաթելյանը հանդիպեց Հայաստանում Չինաստանի դեսպանի հետ
Օգոստոսի 19-ին Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Իշխան Սաղաթելյանը հանդիպեց Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգի հետ:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Իշխան Սաղաթելյանը նշեց, որ Հայաստանը Չինաստանին համարում է բարեկամ երկիր. «Վերջին 30 տարվա ընթացքում Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ կնքվել են 40-ից ավելի համաձայնագրեր, մեկ տասնյակից ավելի հուշագրեր, որոնք լավ հնարավորություն են երկու երկրների համագործակցության համար»:
Դեսպան Ֆան Յոնգը, շնորհավորելով Սաղաթելյանին խորհրդարանի փոխնախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, նշեց, որ Հայաստանն ու Չինաստանը 30 տարվա դիվանագիտական կապեր ունեն ու համոզմունք հայտնեց, որ այդ կապերը դեռ շատ երկար կշարունակվեն: «Ավելի քան 1000 տարվա պատմություն կա մեր երկու երկրների համագործակցության միջեւ, որոնց վկայությունն են հնագիտական պեղումները»,- ասաց դեսպանը:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվեց տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության հարցը:
«Մեր երկրում ամենամեծ խնդիրն անվտանգության հարցն է, թշնամին երկու ուղղություններով ներխուժել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք: Մեզ համար զարմանալի է միջազգային հանրության պասիվ կեցվածքը Ադրբեջանի գործողությունների նկատմամբ»,- շեշտեց ԱԺ փոխխոսնակը:
Դեսպանը նշեց, որ Չինաստանի դիրքորոշումը հարցի առնչությամբ նույնն է. խնդիրները պետք է լուծել խաղաղ ճանապարհով՝ բանակցությունների ու երկխոսությունների միջոցով՝ շեշտելով, որ աջակցում են Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պահպանմանը:
Խորհրդարանի փոխնախագահի խոսքով՝ Հայաստանը գնահատում է Չինաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը խնդրի վերաբերյալ. «Տարածաշրջանի խաղաղությունն ու կայունությունը չպետք է լինեն Հայաստանի տարածքային ամբողջականության հաշվին: Անշուշտ, մենք կողմնակից ենք կայունության, խաղաղության  եւ հարցերը բանակցությամբ լուծելուն: Դժբախտաբար հակառակ կողմն այլ պատկերացում ունի»:
Զրուցակիցները նաեւ անդրադարձան երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին եւ դրա հետագա ընդլայնմանը վերաբերող հարցերին:

Ishkhan Saghatelyan Meets with Ambassador of China to Armenia
On August 19, the Vice President of the RA National Assembly Ishkhan Saghatelyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to Armenia Fan Yong.
Welcoming the guest in the RA National Assembly, Ishkhan Saghatelyan has noted that Armenia considers China as a friendly country: “During the last 30 years more than 40 agreements, more than one memoranda have been signed between Armenia and China, which serve as a good opportunity for cooperation between two countries.”
Congratulating Saghatelyan on being elected Deputy Speaker of Parliament, the Ambassador Fan Yong has stated that Armenia and China have diplomatic ties and has expressed conviction that those ties will still continue for a long time. “There is more than 1000-year history of cooperation between our two countries, and the archaeological excavations are the evidence of it,”, the Ambassador said.
During the meeting the issue of security and stability in the region was highlighted.
“The issue of security is the greatest problem in our country, the enemy has penetrated into the self-sovereign territory of the Republic of Armenia in two directions. The passive posture of the international community towards the actions of Azerbaijan is surprising for us,” the NA Deputy Speaker stressed.
The Ambassador has mentioned that the position of China regarding the issue is the same: the problems should be solved by peaceful means - through negotiations and dialogues, stressing that they support the preservation of Armenia’s territorial integrity.
According to the Deputy Speaker of Parliament, Armenia evaluated the balanced position of China on the problem: “The peace and the stability of the region should not be at the cost of territorial integrity. Certainly, we are for stability, peace and the solution of the issues through negotiation. Unfortunately, the opposite side has other idea.”
The interlocutors also touched upon the agenda of bilateral relations and the issues concerning its further expansion.